Flavour: Select Flavour
Weight: Select Weight
Login/Register now to join Nutrabay FitClub.
Offers
Get freebies worth 300 and more on shopping for more than Rs 500/-
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free & Fast Delivery
Free & Fast
Delivery
100%
Authentic
14 days
return
Pay on
Delivery
The standard delivery time is 1-3 business days for Delhi-NCR or 3-5 days for the rest of India.
Note: Freebies if applicable are non-refundable and non-replaceable.
Pay using Cash or digitally with SMS paylink at the time of delivery
Sold & Fulfilled By Nutrabay Retail Pvt Ltd.
✓ Brand Authorized
| Best Before | March 2025 |
| Weight | 2.27 kg |
| Flavour | Double Rich Chocolate |
| Protein Percentage (%) | 83.3 % |
| Protein Per Container | 1900 g |
| diet preference | vegetarian |
| form | powder |
| Packaging Type | jar |
| protein per serving (g) | 25 g |
| Serving Size | 30g |
| Number of Servings | 76 |
| Price Per Serving | ₹69.5 |
| Price Per Gram of Protein | ₹2.8 |
| Benefits | Build Muscle, Muscle Recovery |
| Gender | Male, Female |
| Gtin | 650245183190 |
| SKU | NB-POL-1024-03 |
View more |
Whey protein is the most important weapon in your muscle-building arsenal. It promotes muscle growth, counteracts muscle breakdown, and supports your workout recovery.*
Pole Nutrition 100% Whey is easy to digest and a source of powerful BCAAs.* Our Signature 100% Whey Protein combines three hard-hitting types of protein in one powerful blend. It’s perfect first thing in the morning, between meals, and especially after your workout. It’s so delicious, it’ll also slay that sweet tooth!
WHEY ISOLATE: Great for low-carb diets, low in fat, and easily digested.* WHEY CONCENTRATE: Concentrate has a more balanced amount of proteins, carbs, and fats to fuel your workouts.* WHEY HYDROLYSATE: This whey protein has been hydrolyzed, or broken down into strings of amino acids called peptides, for even faster absorption than standard whey!* DIGESTIVE ENZYMES: These enzymes help with the digestion of your protein.* In fact, they are clinically studied and shown to increase the uptake of amino acids into the blood by 20% compared to whey protein given alone.Importer Details
Manufacturer Details
Brand Details
Ratings & Reviews
(2 Ratings & 2 Reviews)
16 Jul, 2022
28 Nov, 2022
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.