Flavour: Select Flavour
Weight: Select Weight
Login/Register now to join Nutrabay FitClub.
Offers
Get freebies worth 300 and more on shopping for more than Rs 500/-
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free & Fast Delivery
Free & Fast
Delivery
100%
Authentic
14 days
return
Pay on
Delivery
The standard delivery time is 1-3 business days for Delhi-NCR or 3-5 days for the rest of India.
Note: Freebies if applicable are non-refundable and non-replaceable.
Pay using Cash or digitally with SMS paylink at the time of delivery
Sold & Fulfilled By Nutrabay Retail Pvt Ltd.
✓ Brand Authorized
| Best Before | April 2024 |
| Weight | 5 kg |
| Flavour | Chocolate |
| Protein Percentage (%) | 14.9 % |
| Protein Per Container | 750 g |
| Number of Servings | 15 |
| Serving Size | 334g |
| Serving Size | 334g |
| Packaging Type | bucket |
| Packaging Type | bucket |
| form | powder |
| form | powder |
| diet preference | vegetarian |
| diet preference | vegetarian |
| protein per serving (g) | 50 g |
| protein per serving (g) | 50 g |
| Price Per Serving | ₹313.3 |
| Benefits | Weight Gain, Weight Gain |
| Gender | Male, Female, Male, Female |
| Lifestage | Adults, Adults |
| Gtin | 748927065770 |
| SKU | NB-OPT-1035-05 |
View more |
Optimum Nutrition (ON) Serious Mass High Protein Weight Gainer Powder:
A lot of people are struggling hard with low body weights and finds it very difficult to gain a bulky muscular body. The basic requirement to gain weight is to consume additional calories every day.
When the calorie requirement is excessively high, it gets almost impossible to meet the requirement through diet alone. This is where the gainers come into play. They basically provide extra calories in the form of carbohydrates, proteins and fats when included in one's daily regime in addition to diet.
Optimum Nutrition is worldwide renowned brand and ON Serious Mass is known for its wonderful results in terms of mass gaining. It is very high in carbohydrates as well as proteins, which when combined with a high calorie diet leads to muscle gain along with healthy weight gain.
Importer Details
Manufacturer Details
Brand Details
Ratings & Reviews
(118 Ratings & 115 Reviews)
Recommended by
100+ happy customers
25 Jan, 2021
17 May, 2019
29 May, 2019
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.