Weight: Select Weight
Login/Register now to join Nutrabay FitClub.
Offers
Get freebies worth 300 and more on shopping for more than Rs 500/-
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free & Fast Delivery
Free & Fast
Delivery
100%
Authentic
14 days
return
Pay on
Delivery
The standard delivery time is 1-3 business days for Delhi-NCR or 3-5 days for the rest of India.
Note: Freebies if applicable are non-refundable and non-replaceable.
Pay using Cash or digitally with SMS paylink at the time of delivery
Sold & Fulfilled By Nutrabay Retail Pvt Ltd.
✓ Brand Authorized
| Best Before | November 2024 |
| Weight | 0.1 kg |
| Number of Servings | 33 |
| Serving Size | 3g |
| Serving Size | 3g |
| Packaging Type | jar |
| Packaging Type | jar |
| form | powder |
| form | powder |
| diet preference | non-vegetarian |
| Recommended Usage | add 3g (about 1 scoop) of micronized creatine powder to a protein shake or a glass of your favorite flavoured beverage. mix it up with a spoon. tip: power-up your protein, meal replacement, and weight-gainer shakes with 1 scoop of micronized creatine powder |
| Recommended Usage | add 3g (about 1 scoop) of micronized creatine powder to a protein shake or a glass of your favorite flavoured beverage. mix it up with a spoon. tip: power-up your protein, meal replacement, and weight-gainer shakes with 1 scoop of micronized creatine powder |
| Price Per Serving | ₹16.6 |
| Benefits | Muscle Recovery, Muscle Recovery |
| Gender | Male, Female, Male, Female |
| Lifestage | Adults, Adults |
| Gtin | 748927068818 |
| SKU | NB-OPT-1012-05 |
View more |

| Nutrient | Amount per serving |
| Creatine Monohydrate | 5 g |
Importer Details
Manufacturer Details
Brand Details
Ratings & Reviews
(77 Ratings & 71 Reviews)
Recommended by
50+ happy customers
03 Jul, 2019
01 Jun, 2019
14 Aug, 2018
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.