Flavour: Select Flavour
Weight: Select Weight
Login/Register now to join Nutrabay FitClub.
Offers
Get freebies worth 300 and more on shopping for more than Rs 500/-
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free & Fast Delivery
Free & Fast
Delivery
100%
Authentic
14 days
return
Pay on
Delivery
The standard delivery time is 1-3 business days for Delhi-NCR or 3-5 days for the rest of India.
Note: Freebies if applicable are non-refundable and non-replaceable.
Pay using Cash or digitally with SMS paylink at the time of delivery
Sold & Fulfilled By Nutrabay Retail Pvt Ltd.
✓ Brand Authorized
| Best Before | August 2025 |
| Weight | 1 Kg |
| Flavour | Gourmet Vanilla |
| Protein Percentage (%) | 40 % |
| Protein Per Container | 400 g |
| diet preference | vegetarian |
| form | powder |
| Packaging Type | pouch |
| protein per serving (g) | 20 g |
| Serving Size | 50g |
| Number of Servings | 20 |
| Price Per Serving | ₹37.5 |
| Price Per Gram of Protein | ₹1.9 |
| Benefits | Muscle Recovery, Build Muscle, Immunity |
| Gender | Male, Female |
| Gtin | 8906045142045 |
| SKU | NB-NUT-1064-02 |
View more |
Nutrabay Gold Vital Whey Protein is crafted to cater the nutritional challenges faced by beginners. It contains high-quality protein, which is easy to digest, boosts lean muscle growth, speeds up recovery, and gives an ideal push to attain your bodybuilding & fitness goals.
BENEFITS & FEATURES
RECOMMENDED USAGE When can it be consumed? Early Morning, Between Meals, Pre / Post Workout, At Bedtime Recommended Usage - Add 200-250ml of water or milk to a shaker - Add 1 heaping scoop of powder (50g approx.) - Shake well until it is completely mixed - Consume immediately Consume 1 serving per day or as advised by the dietician. TIP: Use a glass instead of a shaker if excessive frothing occurs. Pour liquid first and then add powder to reduce formation of lumps. You can adjust the intensity of flavour by slightly varying the amount of liquid to prepare it.
PRODUCT QUALITY Made using high quality imported whey. No Amino Spiking, No Added Sugar, No Banned Substance, Gluten-Free, Steroid Free, Tested for Purity. Manufactured in a US FDA Registered, ISO, FSSAI and HACCP certified manufacturing facility and high quality imported whey ensures the best product quality standards.
NUTRABAY QUALITY Nutrabay always focuses on creating dynamic, cutting-edge, and result-oriented products. Our brand’s aim is to provide purity with good results without any harmful ingredients. Before dispatching products from our manufacturing facilities there are strict and multiple layers of quality check parameters that help us deliver the highest standard products.
Importer Details
Manufacturer Details
Brand Details
Ratings & Reviews
(31 Ratings & 27 Reviews)
01 Sep, 2022
17 Jan, 2023
25 Nov, 2022
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.