Flavour: Select Flavour
Weight: Select Weight
Login/Register now to join Nutrabay FitClub.
Offers
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free & Fast Delivery
Free & Fast
Delivery
100%
Authentic
14 days
return
Pay on
Delivery
The standard delivery time is 1-3 business days for Delhi-NCR or 3-5 days for the rest of India.
Note: Freebies if applicable are non-refundable and non-replaceable.
Pay using Cash or digitally with SMS paylink at the time of delivery
Sold & Fulfilled By Nutrabay Retail Pvt Ltd.
✓ Brand Authorized
| Best Before | June 2025 |
| Weight | 1 Kg |
| Flavour | Strawberry Milkshake |
| Protein Percentage (%) | 75 % |
| Protein Per Container | 750 g |
| diet preference | vegetarian |
| form | powder |
| Packaging Type | jar |
| protein per serving (g) | 25 g |
| Serving Size | 33g |
| Number of Servings | 30 |
| Price Per Serving | ₹3.3 |
| Price Per Gram of Protein | ₹0.1 |
| Benefits | Muscle Recovery, Build Muscle, Immunity |
| Gender | Male, Female |
| Gtin | 8906045141031 |
| SKU | NB-NUT-1014-08 |
View more |
Nutrabay Gold Tri-Blend Whey Protein is designed to give you a rich protein source for building muscle and faster recovery. It has a Tri-Blend of Concentrate, Isolate and Hydrolysed whey for a time sustained protein release in the body. We use one of the highest quality ingredients available in the market to ensure that you get the best results. Our unique, highly researched and best in class flavours get you a delicious whey protein shake that you would love drinking every time.
BENEFITS & FEATURES
RECOMMENDED USAGE When can it be consumed? Early Morning, Between Meals, Pre / Post Workout, At Bedtime How to consume: - Add 200-250ml of water or milk to a shaker - Add ¾ scoop of powder (33g approx.) - Shake well until it is completely mixed - Consume immediately Consume 1-2 servings per day or as advised by the dietician. TIP: Use a glass instead of a shaker if excessive frothing occurs. Pour liquid first and then add powder to reduce the formation of lumps. You can adjust the intensity of flavour by slightly varying the amount of liquid to prepare it.
PRODUCT QUALITY Made using high quality imported whey. No Amino Spiking, No Added Sugar, No Banned Substance, Naturally Gluten Free, Steroid Free, Tested for Purity. Manufactured in aUS FDA Registered, ISO, FSSAI and GMP certified manufacturing facility and high quality imported whey ensures best product quality standards.
NUTRABAY QUALITY Nutrabay always focuses on creating dynamic, cutting-edge, and result-oriented products. Our brand’s aim is to provide purity with good results without any harmful ingredients. Before dispatching products from our manufacturing facilities there are strict and multiple layers of quality check parameters which help us in delivering the highest standard products.
Importer Details
Manufacturer Details
Brand Details
Ratings & Reviews
(38 Ratings & 33 Reviews)
06 Dec, 2020
27 Sep, 2020
28 Jul, 2020
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.