Flavour: Select Flavour
Weight: Select Weight
Login/Register now to join Nutrabay FitClub.
Offers
Get freebies worth 300 and more on shopping for more than Rs 500/-
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free & Fast Delivery
Free & Fast
Delivery
100%
Authentic
14 days
return
Pay on
Delivery
The standard delivery time is 1-3 business days for Delhi-NCR or 3-5 days for the rest of India.
Note: Freebies if applicable are non-refundable and non-replaceable.
Pay using Cash or digitally with SMS paylink at the time of delivery
Sold & Fulfilled By Nutrabay Retail Pvt Ltd.
✓ Brand Authorized
| Weight | 0.25 kg |
| Flavour | Cola |
| Number of Servings | 62 |
| Serving Size | 4 g |
| Serving Size | 4 g |
| Packaging Type | jar |
| Packaging Type | jar |
| form | powder |
| form | powder |
| diet preference | vegetarian |
| diet preference | vegetarian |
| Recommended Usage | consume 1 serving per day or as advised by the dietician. drink at least 3-5 litres of water per day during creatine uptake. |
| Recommended Usage | consume 1 serving per day or as advised by the dietician. drink at least 3-5 litres of water per day during creatine uptake. |
| Price Per Serving | ₹11.3 |
| Benefits | Strength, Strength |
| Gender | Male, Female, Male, Female |
| Lifestage | Adults, Adults |
| Gtin | 8906045142267 |
| SKU | NB-NUT-1073-01 |
View more |
Nutrabay Gold Creatine delivers creatine monohydrate in micronized form. Creatine is a substance that is found naturally in muscle cells and is most commonly used for improving exercise performance and increasing strength in athletes. These noticeable improvements are primarily caused by your body’s increased capacity to produce ATP. Normally, ATP becomes depleted after a few seconds of high intensity activity. Supplementing with Creatine can help produce more ATP in order to maintain optimal performance during exercise for a few seconds longer.
BENEFITS & FEATURES
RECOMMENDED USAGE When can it be consumed? Early Morning, Between Meals, Pre / Post Workout, At Bedtime How to consume: - Add 180-220ml of water to a shaker or a glass - Add 3/4 scoop of powder (4g approx.) - Blend well until it is completely mixed - Consume immediately Consume 1 serving per day or as advised by the dietician. Drink at least 3-5 litres of water per day during creatine uptake.
PRODUCT QUALITY No Added Sugar, No Added Preservatives, No Banned Substance, Naturally Gluten free, Dairy free, Steroid free, Tested for purity.
NUTRABAY QUALITY Nutrabay always focuses on creating dynamic, cutting-edge, and result-oriented products. Our brand’s aim is to provide purity with good results without any harmful ingredients. Before dispatching products from our manufacturing facilities there are strict and multiple layers of quality check parameters which help us in delivering the highest standard products.
Importer Details
Manufacturer Details
Brand Details
Ratings & Reviews
(74 Ratings & 34 Reviews)
Recommended by
50+ happy customers
15 Jan, 2024
"Best Creatine ever."
06 Feb, 2024
"Taste good works better"
27 Nov, 2023
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.