Flavour: Select Flavour
Weight: Select Weight
Login/Register now to join Nutrabay FitClub.
Offers
Get freebies worth 300 and more on shopping for more than Rs 500/-
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free & Fast Delivery
Free & Fast
Delivery
100%
Authentic
14 days
return
Pay on
Delivery
The standard delivery time is 1-3 business days for Delhi-NCR or 3-5 days for the rest of India.
Note: Freebies if applicable are non-refundable and non-replaceable.
Pay using Cash or digitally with SMS paylink at the time of delivery
Sold & Fulfilled By Nutrabay Retail Pvt Ltd.
✓ Brand Authorized
| Best Before | August 2025 |
| Weight | 2 kg |
| Flavour | Rich Chocolate Creme |
| Protein Percentage (%) | 22 % |
| Protein Per Container | 408 g |
| Number of Servings | 10 |
| Serving Size | 182g |
| Serving Size | 182g |
| Packaging Type | jar |
| Packaging Type | jar |
| form | powder |
| form | powder |
| diet preference | vegetarian |
| diet preference | vegetarian |
| protein per serving (g) | 40.7 g |
| protein per serving (g) | 40.7 g |
| Price Per Serving | ₹174.9 |
| Benefits | Weight Gain, Build Muscle, Energy, Weight Gain, Build Muscle, Energy |
| Gender | Male, Female, Male, Female |
| Lifestage | Adults, Adults |
| Gtin | 8906045140836 |
| SKU | NB-NUT-1012-02 |
View more |
Nutrabay Gold Mega Mass Gainer is designed to help unleash your power with an advanced muscle and strength building formula, packed with all essential nutrients and the caloric support needed to build up those muscles. With its 3:1 carbohydrate to protein ratio, and healthy fats supplying quick-burning fuel to satisfy the serious athlete’s energy demands, this mass gainer will enrich your muscles and help reach your target weight.

BENEFITS & FEATURES

RECOMMENDED USAGE
When can it be consumed?
Early Morning, Between Meals, Post Workout, At Bedtime
When to consume:
- Add 480-500ml of water or milk to a shaker
- Add 3 heaping scoops of powder (182g approx.)
- Shake well until it is completely mixed
- Consume immediately
Consume 1-2 servings per day or as advised by the dietician.
TIP: Use a glass instead of a shaker if excessive frothing occurs. Pour liquid first and then add powder to reduce the formation of lumps. You can adjust the intensity of flavour by slightly varying the amount of liquid to prepare it.

PRODUCT QUALITY
Contains a mix of 5 different proteins for sustained release and a balanced amino profile. Made using high quality imported whey. Complex carbohydrates are used as a primary source. No added sugar, No banned substance, Gluten-free, Steroid free, Tested for purity. Manufactured in a US FDA Registered, ISO, FSSAI and HACCP certified manufacturing facility ensures best product quality standards.

NUTRABAY QUALITY
Nutrabay always focuses on creating dynamic, cutting-edge, and result-oriented products. Our brand’s aim is to provide purity with good results without any harmful ingredients. Before dispatching products from our manufacturing facilities there are strict and multiple layers of quality check parameters that help us in delivering the highest standard products.
Importer Details
Manufacturer Details
Brand Details
Ratings & Reviews
(21 Ratings & 13 Reviews)
20 Jan, 2024
"best packaging ever"
20 Sep, 2020
25 Sep, 2020
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.