Flavour: Select Flavour
Weight: Select Weight
Login/Register now to join Nutrabay FitClub.
Offers
Get freebies worth 300 and more on shopping for more than Rs 500/-
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free & Fast Delivery
Free & Fast
Delivery
100%
Authentic
14 days
return
Pay on
Delivery
The standard delivery time is 1-3 business days for Delhi-NCR or 3-5 days for the rest of India.
Note: Freebies if applicable are non-refundable and non-replaceable.
Pay using Cash or digitally with SMS paylink at the time of delivery
Sold & Fulfilled By Nutrabay Retail Pvt Ltd.
✓ Brand Authorized
| Best Before | August 2025 |
| Weight | 2 kg |
| Flavour | Rich Chocolate Creme |
| Protein Percentage (%) | 71.4 % |
| Protein Per Container | 350 g |
| Number of Servings | 14 |
| Serving Size | 35g |
| Packaging Type | jar |
| form | powder |
| diet preference | vegetarian |
| protein per serving (g) | 25 g |
| Price Per Serving | ₹50.0 |
| Price Per Gram of Protein | ₹2.0 |
| Benefits | Build Muscle, Muscle Recovery |
| Gender | Male, Female |
| Gtin | 8906045141543 |
| SKU | NB-NUT-1061-01 |
View more |
Nutrabay Gold 100% Whey Protein Concentrate provides superior quality protein designed to add more power to your strenuous workouts. Its excellent amino acid profile fuels muscle growth and maintenance. Digestive enzymes support better digestion and increase the bioavailability of nutrients in the body.
BENEFITS & FEATURES
RECOMMENDED USAGE When can it be consumed? Early Morning, Between Meals, Pre / Post Workout, At Bedtime How to consume: - Add 200-220ml of water or milk to a shaker - Add 1 heaping scoop of powder (33g approx.) - Shake well until it is completely mixed - Consume immediately Consume 1-2 servings per day or as advised by the dietician. TIP: Use glass instead of a shaker if excessive frothing occurs. Pour liquid first and then add the powder to reduce the formation of lumps. You can adjust the intensity of flavour by slightly varying the amount of liquid to prepare it.
PRODUCT QUALITY Made using high quality imported whey. No Amino Spiking, No Added Sugar, No Banned Substance, Gluten-Free, Steroid Free, Tested for Purity. Manufactured in a US FDA Registered, ISO, FSSAI and HACCP certified manufacturing facility and high quality imported whey ensures the best product quality standards.
NUTRABAY QUALITY Nutrabay always focuses on creating dynamic, cutting-edge, and result-oriented products. Our brand’s aim is to provide purity with good results without any harmful ingredients. Before dispatching products from our manufacturing facilities there are strict and multiple layers of quality check parameters that help us in delivering the highest standard products.
Importer Details
Manufacturer Details
Brand Details
Ratings & Reviews
(133 Ratings & 99 Reviews)
Recommended by
100+ happy customers
08 Jan, 2024
08 Jan, 2023
02 Jul, 2023
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.