Flavour: Select Flavour
Weight: Select Weight
Login/Register now to join Nutrabay FitClub.
Offers
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free & Fast Delivery
Free & Fast
Delivery
100%
Authentic
14 days
return
Pay on
Delivery
The standard delivery time is 1-3 business days for Delhi-NCR or 3-5 days for the rest of India.
Note: Freebies if applicable are non-refundable and non-replaceable.
Pay using Cash or digitally with SMS paylink at the time of delivery
Sold & Fulfilled By Nutrabay Retail Pvt Ltd.
✓ Brand Authorized
| Weight | 0.4 kg |
| Flavour | Creamy |
| diet preference | vegetarian |
| form | butter |
| Packaging Type | jar |
| Recommended Usage | add it to your meal of choice like smoothies, sandwich, oatmeal, yoghurt etc. or just enjoy it raw. oil separation is natural, stir it well before using. |
| protein per serving (g) | 27 g |
| Serving Size | 32g |
| Number of Servings | 12 |
| Price Per Serving | ₹16.6 |
| Price Per Gram of Protein | ₹0.6 |
| Benefits | Energy, Weight Management |
| Gender | Male, Female |
| Lifestage | Seniors, Kids |
| Gtin | 8906045141864 |
| SKU | NB-NUT-1028-03 |
View more |
Nutrabay Foods Original Peanut Butter is a superfood that can be enjoyed by everyone. It helps the body grow due to its high protein and healthy fat content. It has a delicious flavour and can be used as a quick snack, as a part of a healthy diet or for a child's breakfast. It does not have any artificial flavours and tastes like real roasted peanuts.
BENEFITS & FEATURES
RECOMMENDED USAGE Add it to your meal of choice like smoothies, sandwiches, oatmeal, yoghurt etc. or just enjoy it raw. Oil separation is natural, stir it well before using.
PRODUCT QUALITY Made using fresh and precisely roasted export quality peanuts.
NUTRABAY QUALITY Nutrabay always focuses on creating dynamic, cutting-edge, and result-oriented products. Our brand’s aim is to provide purity with good results without any harmful ingredients. Before dispatching products from our manufacturing facilities there are strict and multiple layers of quality check parameters that help us in delivering the highest standard products.
Importer Details
Manufacturer Details
Brand Details
Ratings & Reviews
(6 Ratings & 5 Reviews)
19 May, 2021
30 Nov, 2021
13 Jun, 2022
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.