Flavour: Select Flavour
Weight: Select Weight
Login/Register now to join Nutrabay FitClub.
Offers
Get freebies worth 300 and more on shopping for more than Rs 500/-
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free & Fast Delivery
Free & Fast
Delivery
100%
Authentic
14 days
return
Pay on
Delivery
The standard delivery time is 1-3 business days for Delhi-NCR or 3-5 days for the rest of India.
Note: Freebies if applicable are non-refundable and non-replaceable.
Pay using Cash or digitally with SMS paylink at the time of delivery
Sold & Fulfilled By Nutrabay Retail Pvt Ltd.
✓ Brand Authorized
| Best Before | August 2025 |
| Weight | 0.25 kg |
| Flavour | Unflavoured |
| Number of Servings | 100 |
| Serving Size | 2.5g |
| Serving Size | 2.5g |
| Packaging Type | pouch |
| Packaging Type | pouch |
| form | powder |
| form | powder |
| diet preference | vegetarian |
| diet preference | vegetarian |
| Price Per Serving | ₹7.0 |
| Benefits | Muscle Recovery, Muscle Recovery |
| Gender | Male, Female, Male, Female |
| Lifestage | Adults, Adults |
| Gtin | 8906045140706 |
| SKU | NB-NUT-1006-01 |
View more |
Nutrabay Pure 100% Citrulline Malate is an amino acid compound that has got some attention due to its potential to delay the onset of fatigue during intense bouts of training. This compound is an amino acid that is composed of citrulline and ester of malic acid (malate). Citrulline Malate assists in the clearance of ammonia from the blood and muscle tissue, reducing the onset of fatigue, and has been shown to reduce post-exercise muscle soreness following high-intensity resistance exercise.
BENEFITS & FEATURES
RECOMMENDED USAGE When can it be consumed? Pre Workout How to consume: - Add 190-210ml of water to a shaker or a glass - Add 1/2 scoop of powder (2.5g approx.) - Blend well until it is completely mixed - Consume immediately Consume 1 serving per day or as advised by the dietician.
PRODUCT QUALITY Vegan-friendly, No added sugar, No added artificial sweetener, No added artificial colour, No added artificial flavour, No added preservatives, No Banned Substance, Gluten-free, Dairy-free, Steroid free, Tested for purity.
NUTRABAY QUALITY Nutrabay always focuses on creating dynamic, cutting-edge, and result-oriented products. Our brand's aim is to provide purity with good results without any harmful ingredients. Before dispatching products from our manufacturing facilities there are strict and multiple layers of quality check parameters that help us in delivering the highest standard products.
Importer Details
Manufacturer Details
Brand Details
Ratings & Reviews
(13 Ratings & 9 Reviews)
08 Aug, 2019
13 Dec, 2019
07 May, 2020
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.