Flavour: Select Flavour
Weight: Select Weight
Login/Register now to join Nutrabay FitClub.
Offers
Get freebies worth 300 and more on shopping for more than Rs 500/-
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free & Fast Delivery
Free & Fast
Delivery
100%
Authentic
14 days
return
Pay on
Delivery
The standard delivery time is 1-3 business days for Delhi-NCR or 3-5 days for the rest of India.
Note: Freebies if applicable are non-refundable and non-replaceable.
Pay using Cash or digitally with SMS paylink at the time of delivery
Sold & Fulfilled By Nutrabay Retail Pvt Ltd.
✓ Brand Authorized
| Best Before | March 2025 |
| Weight | 0.5 kg |
| Flavour | Unflavoured |
| Number of Servings | 166 |
| Serving Size | 3g |
| Serving Size | 3g |
| Packaging Type | pouch |
| Packaging Type | pouch |
| form | powder |
| form | powder |
| diet preference | vegetarian |
| diet preference | vegetarian |
| Recommended Usage | we recommend having 3g immediately pre- or post-workout with a whey protein and carb shake – maximising uptake to the muscle to help get the results you want. |
| Recommended Usage | we recommend having 3g immediately pre- or post-workout with a whey protein and carb shake – maximising uptake to the muscle to help get the results you want. |
| Price Per Serving | ₹9.6 |
| Benefits | Muscle Recovery, Energy, Strength, Muscle Recovery, Energy, Strength |
| Gender | Male, Female, Male, Female |
| Lifestage | Adults, Adults |
| Gtin | 5056185745590 |
| SKU | NB-MYP-1005-12 |
View more |
VEG/NON- VEGETARIAN: Vegetarian
USER GUIDE: Who is Creatine Monohydrate Suitable for? Creatine Monohydrate is perfectly safe and is suitable for anyone taking part in prolonged or high-intensity exercise, looking to improve physcial performance and power output.
How to take Creatine Monohydrate It can be recommended to consume 3-5g of Creatine Monohydrate immediately post work-out with a whey protein and carbohydrate blend to maximise absorption and recovery. Creatine monohydrate can be taken post workout or pre workout for maximum strength.Manufacturer Details
Brand Details
Ratings & Reviews
No customer rating & reviews yet
Be the first one to review it.
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.