Flavour: Select Flavour
Weight: Select Weight
Login/Register now to join Nutrabay FitClub.
Offers
Get freebies worth 300 and more on shopping for more than Rs 500/-
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free & Fast Delivery
Free & Fast
Delivery
100%
Authentic
14 days
return
Pay on
Delivery
The standard delivery time is 1-3 business days for Delhi-NCR or 3-5 days for the rest of India.
Note: Freebies if applicable are non-refundable and non-replaceable.
Pay using Cash or digitally with SMS paylink at the time of delivery
Sold & Fulfilled By Nutrabay Retail Pvt Ltd.
✓ Brand Authorized
| Best Before | March 2025 |
| Weight | 2.27 kg |
| Flavour | Mawa Malai |
| Protein Percentage (%) | 67 % |
| Protein Per Container | 1518 g |
| Number of Servings | 69 |
| Serving Size | 33g |
| Serving Size | 33g |
| Packaging Type | jar |
| Packaging Type | jar |
| form | powder |
| form | powder |
| diet preference | vegetarian |
| diet preference | vegetarian |
| Recommended Usage | as per requirements |
| Recommended Usage | as per requirements |
| protein per serving (g) | 22 g |
| protein per serving (g) | 22 g |
| Price Per Serving | ₹44.6 |
| Benefits | Build Muscle, Weight Gain, Build Muscle, Weight Gain |
| Gender | Male, Female, Male, Female |
| Gtin | 850041152066 |
| SKU | NB-BOT-1006-01 |
View more |
BENEFITS & FEATURES:
523 CALORIES: BOLT weight gainer is an advanced formulation featuring 523 calories, 73g carbs, and 10g protein with the 25mg of superfood hero ingredient phycocyanin that helps you in building your muscle and weight gain goals.
WHO NEEDS WEIGHT GAINER: People with very active metabolism that struggle to gain weight; Athletes or anyone who has extremely high energy needs that can not be met only with food.
ENERGY BOOSTER: Contains 73g of carbs to promote muscle glycogen replenishment.
WHAT IS PHYCOCYANIN: Phycocyanin is a phytonutrient (a protein pigment) a blue-green microalgae Spirulina. microalgae are fascinating in nature and in their usefulness and nutritional value. Phycocyanin is used by the BOLT as an endurance - booster enhancer of athletic performance, and a promoter of recovery from intense workouts.
BENEFITS OF PHYCOCYANIN: Phycocyanin helps you in quick muscle recovery as, Anti-oxidant, and Immunity enhancer.
DELICIOUS FLAVOUR: BOLT Products is made with the purest raw material imported from the USA and specially formulated for enhanced taste. Bolt weight gainer is available in 5 delicious & refreshing flavors.
WHEN TO USE:
Early Morning, Between Meals, Pre / Post Workout, At Bedtime
Directions:
– Add 190-210ml of water or milk to a shaker
– Add 1 heaping scoop of powder (33g approx.)
– Shake well until it is completely mixed
– Consume immediately
SUPERFOOD INGREDIENT:
WORLD’S 1st & Only NUTRITION BRAND with the superfood Hero Ingredient From The Sea – phycocyanin.
PRODUCT QUALITY:
Made using high-quality imported whey. No Amino Spiking, No Added Sugar, No Banned Substance, Gluten-Free, Steroid Free, Tested for Purity. Manufactured in a US FDA Registered, ISO, FSSAI, and HACCP certified manufacturing facility and high quality imported whey ensures the best product quality standards.
FAQ
Manufacturer Details
Brand Details
Ratings & Reviews
No customer rating & reviews yet
Be the first one to review it.
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.