Item temporarily unavailable, it may be back in stock soon
Flavour: Select Flavour
Pack Size: Select Pack Size
Weight: Select Weight
Login/Register now to join Nutrabay FitClub.
Offers
Get freebies worth 300 and more on shopping for more than Rs 500/-
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free & Fast Delivery
Free & Fast
Delivery
100%
Authentic
14 days
return
Pay on
Delivery
The standard delivery time is 1-3 business days for Delhi-NCR or 3-5 days for the rest of India.
Note: Freebies if applicable are non-refundable and non-replaceable.
Pay using Cash or digitally with SMS paylink at the time of delivery
Sold & Fulfilled By Nutrabay Retail Pvt Ltd.
✓ Brand Authorized
| Best Before | December 2024 |
| Weight | 23 kg |
| Pack Size | 30 servings |
| Flavour | Cold Coffee |
| Protein Percentage (%) | 66 % |
| Protein Per Container | 650 g |
| Number of Servings | 26 |
| Serving Size | 38g |
| Packaging Type | jar |
| form | powder |
| diet preference | vegetarian |
| Recommended Usage | consume 1-2 servings per day or as advised by the dietician. |
| protein per serving (g) | 25 g |
| Price Per Serving | ₹146.1 |
| Price Per Gram of Protein | ₹5.8 |
| Benefits | Muscle Recovery, Build Muscle, Immunity |
| Gender | Male, Female |
| Gtin | 8906045142496 |
| SKU | NB-ATH-1000-03 |
View more |
Athlab Instant Whey Protein has been developed to offer a healthier alternative by using 100% natural ingredients to flavour & sweeten the product. It's instantized in nature and has an excellent amino acid profile & bioavailability for superior absorption.
BENEFITS & FEATURES
RECOMMENDED USAGE When can it be consumed? Early Morning, Between Meals, Pre / Post Workout, At Bedtime How to consume: - Add 200-240ml of water or milk to a shaker - Add 1 heaping scoop of powder (38 g approx.) - Shake well until it is completely mixed - Consume immediately Consume 1-2 servings per day or as advised by the dietician. TIP: Use a glass instead of a shaker if excessive frothing occurs. Pour liquid first and then add the powder to reduce the formation of lumps. You can adjust the intensity of flavour by slightly varying the amount of liquid to prepare it.
PRODUCT QUALITY Made using high-quality imported whey. No Amino Spiking, No Added Sugar, No Banned Substance, No Additives, Tested For Purity, Natural Ingredients. Manufactured in a: US FDA Registered, ISO, FSSAI and HACCP-certified manufacturing facility and high quality imported whey ensure the best product quality standards.
ATHLAB QUALITY Athlab always focuses on creating dynamic, cutting-edge, and result-oriented products. Our brand’s aim is to provide purity with good results using natural ingredients. Before dispatching products from our manufacturing facilities, there are strict and multiple layers of quality check parameters to help us deliver the highest standard products.
Manufacturer Details
Brand Details
Ratings & Reviews
(20 Ratings & 13 Reviews)
25 Jun, 2025
"babsbsbsbbssnjsnsn shshhzhs snsjsbhzjd dhsjjzjdjdj"
10 Jun, 2023
23 Jun, 2023
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.