Flavour: Select Flavour
Weight: Select Weight
Login/Register now to join Nutrabay FitClub.
Offers
Get freebies worth 300 and more on shopping for more than Rs 500/-
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free & Fast Delivery
Free & Fast
Delivery
100%
Authentic
14 days
return
Pay on
Delivery
The standard delivery time is 1-3 business days for Delhi-NCR or 3-5 days for the rest of India.
Note: Freebies if applicable are non-refundable and non-replaceable.
Pay using Cash or digitally with SMS paylink at the time of delivery
Sold & Fulfilled By Nutrabay Retail Pvt Ltd.
✓ Brand Authorized
| Best Before | March 2025 |
| Weight | 2.99 kg |
| Flavour | Chocolate |
| Protein Percentage (%) | 15.3 % |
| Protein Per Container | 460 g |
| Number of Servings | 23 |
| Serving Size | 130g |
| Serving Size | 130g |
| Packaging Type | jar |
| Packaging Type | jar |
| form | powder |
| form | powder |
| diet preference | vegetarian |
| diet preference | vegetarian |
| protein per serving (g) | 20 g |
| protein per serving (g) | 20 g |
| Price Per Serving | ₹156.5 |
| Benefits | Weight Gain, Weight Gain |
| Gender | Male, Female, Male, Female |
| Gtin | 5997176753647 |
| SKU | NB-ASN-1001-01 |
View more |
ABSN Superhuman Mass is simple maltodextrin, dextrose monohydrate, fructose, isomaltulose, Waxy maize-based gainer mixed with oat flakes flour, chestnut flour, and whey protein concentrate & protein isolate. Protein provides the body with all necessary amino acids, including the 9 essential amino acids (Histidine, Isoleucine, Leucine, Lysine, methionine, Phenylalanine, Threonine, Valine), that are considered essential for life, because the body can not synthesize them.
One serving of Superhuman mass provides 26g of protein, which is effective in the growth and maintenance of muscle mass. In addition, each serving of it also provides 90g of carbohydrate matrix (a 7 components mixture of carbohydrates) delivering a primary source of energy for working muscles. One serving contains 2990mg creatine monohydrate. Creatine monohydrate increases physical performance in successive bursts of short-term, high-intensity exercise.
Importer Details
Brand Details
Ratings & Reviews
No customer rating & reviews yet
Be the first one to review it.
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.